O kvalite niektorých druhov zeleniny v zimnom období nemusíme veľa hovoriť. Všetci vieme, že napríklad také paradajky chutia a vyzerajú hrozne, pričom za ne zaplatíme dvojnásobne viac, ako v ich sezóne, teda v lete. Šalát je ale rovnako krásny a lacný po celý rok. Je ale ten kupovaný v zime, tak isto zdravý? Bohužiaľ nie!
Šalát, ktorý si počas zimy kúpite, by sme mohli pokojne označiť za dusíkovú bombu. Na jeho pestovanie je totiž potrebné použiť omnoho viac hnojiva. O tom, že je väčšinou dovážaný z opačného konca sveta, ani nebudeme hovoriť. Jeho kúpou teda zanechávate aj takzvanú uhlíkovú stopu, keďže na jeho dovoz muselo byť míňané veľké množstvo paliva.
Výhrou nie je ani to, ak by ste aj narazili na produkty vypestované na Slovensku, či v Českej republike. Tieto šaláty sú rovnako pestované pod umelým svetlom a s nadmerným hnojením.
A čo tie vo vrecúškach?
Druhou kategóriou šalátov, sú tie, ktoré si kúpite už natrhané a umyté, zabalené v mikroténovom vrecúšku. Ich nákupu sa vyhnite úplne. Ak ste si už niekedy doma pripravovali šalát, ktorý ste umyli a natrhali, asi ste si všimli, že už o pár minút vyzerá veľmi skleslo a zmení sa aj jeho farba. Prečo teda tie v obchode vyzerajú tak skvele? Umývame šalát zle? Odpoveď znie, nie nerobíme nič zle! Aby takto predpripravený šalát vyzeral tak lákavo, je doňho pridávaná chémia. Túto informáciu však na balení, nájdete len málokedy.
Ako nahradiť šalát v zime
Pokiaľ ste zástancom zdravého životného štýlu a bez čerstvej zeleniny si neviete svoj život predstaviť, existuje jedno riešenie. Väčšina druhov šalátov, vám ochotne vyrastie aj v menšej miske na parapetnej doske. Samozrejme, že nemôžete očakávať veľké hlávky. Takto pestovaný šalát zostríhate, keď bude mať dve až štyri lístky. Je rovnako chutný, ale podstatne zdravší. Chuť listovej zeleniny nahradíte aj naklíčenou šošovicou, alebo kapustou.