Pieskovanie je tiež známe ako tryskanie. Je to špeciálna metóda odstraňovania nečistôt a korózie z kovových materiálov, prípadne z iných povrchov, napríklad z betónu, tehál či kameňa. Táto technológia je známa už desiatky rokov a pracuje na princípe vháňania abrazívneho média na povrch predmetov pod vysokým tlakom. Túto činnosť zaisťuje obvykle mobilný kompresor, ktorý napája stlačeným vzduchom tryskaciu pištoľ, a z nej dopadá na povrch čistených predmetov abrazívne médium – kremičitý piesok, balotina, alebo napríklad kovové úlomky. Pieskovanie sa vykonáva dvoma základnými spôsobmi.
Buď máme k dispozícii pieskovaciu kabínu, kam pracovník vkladá iba svoje ruky do ochranných rukavíc, alebo sa pieskovanie vykonáva priamo v teréne. Vtedy je potrebné mať k dispozícii ochranné pomôcky a tie vyžadujú patričnú pozornosť. Služby súvisiace s poskytovaním našej technológie Pieskovačka sa týkajú práve používania ochranných pomôcok, a vykonávajú sa formou odborných školení či inštruktáží. Pri pieskovaní totiž dochádza až k extrémnemu zaťažovaniu okolia pieskovacím médiom a mohlo by tu dôjsť aj k ťažkému úrazu.
Školenie sa napríklad zaoberá tým, aké materiály sú vhodné pre ochranné rukavice, aké je možné použiť ochranné overaly a nohavice, aká je na pieskovanie vhodná obuv, a ako by mala vyzerať ochranná kukla, ktorá by mala byť priedušná, s dostatočne veľkým priezorom pre oči, a zároveň bezpečná pre údery abrazíva do ochranného krytu. Ochranné pomôcky na pieskovanie sú značne namáhané a majú preto tiež obmedzenú životnosť, musíte dbať aj na ich pravidelné revízie a častejšiu výmenu.
Pieskovanie sa tiež musí vykonávať v dostatočnom odstupe od ďalších osôb bez ochranných pomôcok, abrazivo môže doletieť až do vzdialenosti niekoľkých metrov a niekoho nebezpečne zraniť najmä v oblasti tváre, hlavne do očí, preto je tiež nutné pracovný priestor zabezpečiť varovnými tabuľkami a prípadne vymedzovacími plastovými pruhmi pre zákaz vstupu na pracovisko bez ochranných pomôcok.