Je to skoro neuveriteľné, ale prví ľudia nekorčuľovali pre zábavu či skrátenie dlhej chvíle. Korčule totiž vynašli na to, aby sa mohli čo najrýchlejšie presúvať po nekonečných ľadových plochách. Šlo tak o spôsob dopravy na dlhšie vzdialenosti. Korčule boli vyrobené z rôznych tvarov zvieracích kostí a pripevňovali sa pomocou kožených praciek a motúzikov priamo na nohu, či obuv majiteľa.
Zimné korčule využívajú nielen hokejisti či krasokorčuliari, ale aj celé zástupy rodín, ktoré si takýmto športom spríjemňujú mrazivé obdobie. Dobré vybavenie je však viac než nutnosťou. Ešte pred samotným výberom korčúľ, je dôležité si uvedomiť, na aký účel ich plánujete využívať.
- Kačičkysú určené pre najmenších. Ide o korčule s dvoma radmi nožov, ktoré zabezpečujú stabilitu dieťaťa počas korčuľovania.
- Detské korčulemajú zvyčajne nastaviteľnú veľkosť. Existujú modely, ktoré majú vymeniteľný podvozok – kolieska a nože. Korčule sú teda celoročne využiteľné a vďaka možnosti predĺženia vám poslúžia aj niekoľko rokov.
- Dámske ľadové korčulesú oproti pánskym vybavené zúbkami pre lepšie ovládanie na ľadovej ploche. V poslednej dobe sa však do popredia dostávajú aj také, ktoré tieto zúbky nemajú. Tie sú skôr určené na rekreačné jazdy, nie na krasokorčuľovanie. Niektoré z modelov sú obohatené o kožušinku, ktorá udrží vaše nohy v teple.
- Pánske ľadové korčulesú typické svojou odolnou a pevnou konštrukciou. Hlavnými poznávacími znakmi sú vyvýšená päta a spevnená špička. Korčule sú vhodné ako na rekreáciu, tak aj na športovú hru.
Nezabudnite si zvoliť vhodnú veľkosť. Vo všeobecnosti platí, že by korčule mali sedieť presne na nohu. Samozrejme, vnútro nesmie tlačiť na päte ani prstoch, avšak noha v nich musí byť pevná. Odporúča sa vyberať korčule maximálne o pol čísla väčšie, než je číslo obuvi. Najideálnejšie je pri skúšaní použiť funkčné ponožky, ktoré budete používať aj na ľade.