Pokiaľ bol váš doterajší spôsob života o sedení na gauči a pohyb bol pre vás cudzím pojmom, musíte nejako začať. Ak by ste totiž z ničoho nič vyštartovali na päťkilometrový okruh, svojmu zdraviu, by ste iba uškodili.
Krok za krokom
Ste odhodlaní začať behať! Prvé vážne rozhodnutie je teda za vami. Teraz nastáva fáza, v ktorej by ste mali svoje telo trošku rozhýbať. Začnite pravidelnou rannou rozcvičkou. Postačí ak sa donútite vstať o desať minút skôr a hneď vedľa vašej postele urobíte niekoľko cvikov. Po tom, ako sa vrátite z práce, taktiež venujte aspoň dvadsať minút pohybu. Ideálne sú aerobne cviky, pri ktorých sa vám zlepší vaša fyzička. Môžete napríklad skákať cez švihadlo, využiť stacionárny bicykel, alebo vyskakovať z drepu. Nedá sa povedať, ako dlho by mala táto príprava trvať. Určite sa však minimálne týždeň.
Prvý beh
Pripravte sa na to, že po prvom, či druhom dni vašej prípravy, sa dostaví svalová horúčka. Na svoj prvý beh, by ste sa nemali vydať skôr, ako ju prekonáte a budete cítiť, že vaše telo začína byť zvyknuté na pohyb. Po prvá krát si vyberte krátku trasu a jednoduchý terén. Zabudnite na beh do kopca, alebo z neho a taktiež na nerovný podklad. Zvoľte mierne tempo, ktoré neprekračujte ani vtedy, keď sa budete cítiť na viac.
Pred a po
Tesne pred samotným behom, nezabudnite na priadne rozcvičenie celého tela. Svoju pozornosť venujte hlavne dýchaniu, svalom na nohách a kolenám. Ak by ste začali behať so stuhnutými svalmi, hrozilo by vám ich natiahnutie, preťaženie, zápal a v tom najlepšom prípade svalová horúčka, z ktorej by ste sa spamätávali ešte dva týždne.
Po tom, ako sa vám podarí zdarne doraziť do cieľa, nezabudnite na poriadne vydýchanie a opätovné popreťahovanie všetkých svalov. Je dobré, ak s behom skončíte približne kilometer pred vašim cieľom, do ktorého dôjdete pokojnou chôdzou. Popri nej sa môžete dostatočne vydýchať a pretiahnuť svoje svaly.