Nie je akvárium ako akvárium
Rybičky pochádzajú z rôznych biotopov, preto sa musíme najskôr rozhodnúť aké druhy rybičiek chceme chovať. Nemôžeme chovať morské ryby s rybami sladkovodnými. Rovnako aj rastliny do akvária nevolíme umelé. Radšej siahnite po živých, myslite však na to, že aj oni majú svoje nároky.
Rozmery akvária sú rôzne. Či sa rozhodujete medzi krevetkáriom alebo bettáriom s objemom 9 – 20l alebo solídnu nádrž o objeme 750litrov a viac, platí:,,Dva- krát meraj a raz rež,,. Veď komu by sa chcelo prerábať obrovské akvárium pokaždé, keď ho to napadne…
Akváriá delíme aj do rôznych tvarov. Sú obdĺžnikové, postavené na výšku, štvorcové, rovné či vypuklé. Je pravdou, že čím väčšie akvárium tým drahší podstavec/skrinka. Rozhodne sa nesnažte ušetriť na stojane pre akvárium. Uvedomte si, že najlepšie je zaobstarať hneď akvárium aj skrinku. Dotvára celkový efekt a dopĺňa ako luxusný kúsok interiér.
Všetko má svoj čas a postup
Keď sme si už akvárium zadovážili, prechádzame k fáze jeden. Vloženie substrátu a osadenie dekorácií a rastlín. Ak plánujeme husto zarastené akvárium, rozhodne použijeme výživný substrát v ktorom sa rastliny krásne zachytia a rýchlo zakorenia. Niektoré rastliny musíme pripevniť na dekorácie – korene, kamene iné. A to tak, že ich priviažeme špeciálnou niťou alebo nalepíme pomocou vhodného lepidla. Platí to nielen o machoch a menších rastlinách ale aj o kameňoch a hrubozrnných štrkoch, ak teda chceme aby vytvárali určitú scenériu. Na rad prichádza voda. Lejeme ju mierne, inak by sme mohli celú našu doterajšiu prácu znehodnotiť. Patríte do lokalít s príliš tvrdou vodou? Pozor! Príliš tvrdá voda nesvedčí ani rybkám ani rastlinkám v akváriu. Ak sú Vaše hodnoty príliš vysoké, odporúčame porozhliadnuť sa po zmäkčovači vody. Predídete tak možnému nevysvetliteľnému úhynu niektorých rybičiek či odumretí častí rastlín.
Rybičky nedávajte do akvária bezprostredne po jeho založení. To sa musí najskôr zabehnúť, minimálne 4 – ž týždňov. Je to dostatočný čas na vytvorenie správnych podmienok a baktérii podporujúcich zdravie celej osádky. Ak tento krok preskočíte, je možné, že sa stretnete s postupným úhynom niektorých rybičiek, zakaleniu vody či vytváraniu rôznych druhov rias v akváriu.
Užívajte si
Konečne ste sa dočkali a môžete udomácniť svoje rybičky. Pre začiatočníkov odporúčame neónky, gupky, platy či mollinézie. Sú to húževnaté rybky, ktoré sa rýchlo množia a odpustia svojmu novému majiteľovi nejednu začiatočnícku chybu. Okrem neoniek (tetier neónových) sú všetky živorodky. V praxi to znamená, že rodia živé rybičky. Počet prírastku záleží od počtu pôrodov a vitality rybičky. Niektoré dokážu v jednom vrhu priviesť na svet aj 50 rybičiek, niektoré viac, iné menej. Tieto rybky sú krásne a farebné. V rôznych variáciách a veľkostiach. Závojnaté alebo klasické. Dotvoria krásnu scenériu v akomkoľvek akváriu.